Point of Purchase Advertising International (POPAI) to organizacja zrzeszająca firmy zajmujące się marketingiem w punkcie sprzedaży. POPAI posiada oddziały w różnych krajach, w tym również w Polsce, a zajmuje się badaniami oraz procesami shopper marketingu. Co rok przyznaje nagrody w kilkudziesięciu kategoriach wśród materiałów wspierających sprzedaż.
Przyjrzałam się tym wszystkim dużym i małym konstrukcjom, zarówno nagrodzonym jak i wyróżnionym w konkursie, i wybrałam najbardziej kreatywne moim zdaniem materiały POS. Jak się okazało najwięcej pochodzi z kategorii beauty, ale również bardzo interesujące realizacje znalazły się w kategorii home&garden oraz electronics. Kilka z nich poniżej.
Zacznę od beauty i tutaj wzrok przykuwa interaktywne wystawienie od KENZO, a szczególnie oko, które na nas patrzy 🙂 Do tego nietypowe łuki oraz dwa ekrany. Na jednym z nich można rozwiązać quiz, który odpowie na pytanie, który zapach najlepiej pasuje do osobowości zainteresowanej osoby a na drugim wyświetlany jest film z kampanii KENZO World, od którego ciężko oderwać wzrok. Pisałam o tym nagraniu tutaj Taniec KENZO! i w dalszym ciągu uważam, że jest niesamowite.
Fot.: popaiawards.com
KENZO przygotowało również w tej stylistyce pop-up, który został nagrodzony w kategorii Events – pop-up.
Fot.: popaiawards.com
Kształt kolejnej ekspozycji również zwraca na siebie uwagę, a szczególnie element przeniesiony z flakonika perfum Scandal marki Jean Paul Gaultier.
Fot.: popaiawards.com
Kolejnym materiałem wspierającym sprzedaż, który moim zdaniem się wyróżniał wśród laureatów, był “automat” do kremów do rąk marki L’OCCITANE. Zabawny ekspozytor, do którego można nawet wrzucić monetę (która zawsze wróci do właściciela) jest ciekawym pomysłem, który zdecydowanie przykuwał wzrok.
Fot.: popaiawards.com
Inne, na które zwróciłam uwagę to m.in. display (o wymiarach niespełna metr wysokości i szerokości) promujący perfumy marki Hermes, który wizualnie pięknie się prezentuje oraz ekspozytor od Diora, który wygląda jakby faktycznie był pokryty śniegiem 🙂
Fot.: popaiawards.com
Poza kategorią beauty ciekawe materiały POS odnalazłam również w kategorii nie tak oczywistej czyli home & garden oraz electronics & high tech, w których to interesująca wydała mi się ekspozycja marki Bosch i Marshall oraz display marki Luminarc.
W przypadku pierwszej wykonano stół imitujący trawnik o wymiarach 2,25 m x 3,2 m oraz wysokości 1,1 m, na którym zaprezentowano produkt w akcji 🙂
Fot.: popaiawards.com
Firma Luminarc z kolei pokazała innowacyjny koncept Lumikit, który pozwala na dobór koloru nóżki do kieliszków oraz również umożliwiła testowanie produktu. Wykorzystała do tego stand z hologramem, który w zabawny sposób pokazywał cały koncept a do tego klienci mogli testować i ‘tworzyć’ własne wersje kolorystyczne kieliszków.
Fot.: popaiawards.com
Obok ekspozycji marki Marshall również nie można było przejść obojętnie a wzrok zatrzymał się na pewno na dłużej.
Fot.: popaiawards.com
Na koniec materiały POS z kategorii alkoholi: jesienna ekspozycja od Jagermeister, wyspa z nowym produktem marki Wyborowa, stylizowany stand marki Toruńska oraz materiał, który uważam za jeden z najlepszych pomysłów a mianowicie “podstawka barowa” pod piwo a w zasadzie pod cały dystrybutor piwa, bo to materiał skierowany do sieci barów a przygotowany przez markę piwa Affligem. Co w nim takiego ciekawego? A to, że umieszczono w nim drewniane szufladki wypełnione naturalnymi składnikami , które nawiązują do piw z portfolio marki. Konsument miał możliwość poczuć zapach każdego z nich, a tym samym mógł przenieść się do świata złotego trunku.
Myślę, że to świetny pomysł, który możnaby wykorzystać do promocji innych produktów, nie tylko z kategorii alkoholu 🙂
Fot.: popaiawards.com